Sinem’in Pozitif Doğum Hikayesi

Sinem’in Pozitif Doğum Hikayesi

Erken doğumda bebeklere ne oluyor diye düşünüyorsunuz? Ya suyu erkenden gelince?

35+5 haftalık hamileydim. Daha 28 haftalıkken serbest bir ebe ile çalışmak istediğim için araştırmalara başlamıştım. İğneden korkuyorum, kandan ödüm patlıyor. Tüm hamileliğim boyunca bir tüp kanı 1 saatte verebilirken müdahalesiz normal doğum önceliğimdi. 28 haftalıkken aldığım bir doğuma hazırlık eğitiminden sonra eğitimi veren ebe, benim doğumuma yetişemeyeceği için İstanbul’dan gelecek olan Ebe Arzu Çulha’ya beni yönlendirdi, iyi ki de yönlendirmiş.

35+5 hafta olduğunda artık doğum öncesi ev ziyareti yapmaya karar veren ebemiz ile akşam için sözleşmiştik ve ben akşam için yemek hazırlığı yapıyordum ancak bebeğim bizden önce dünyaya gelmek için randevusunu almışta bizim haberimiz yokmuş. Saat 15.00 civarı günlük yürüyüşümü yapıp akşama atıştırmalık hurma, ceviz kuru kayısı aldıktan sonra sonra eve geldiğimde küçük tatlı bir bel ağrısı ile tuvalete çıktım ve ne göreyim, ufaktan bir kanama olmuş. Önce doktorumu sonra ebemi aradım ve yaklaşık 1 saat sonrasında doktorumuzun muayenehanesinde buluştuk. Tam açıklık kontrolü yapılacaktı ki suyum geldi ve doktorumun yönlendirmesi ile doğru hastaneye geçtik, bu sırada Ebe Arzu bizi hiç yalnız bırakmadı. Bebeğimizin ciğer gelişimi tamamlanmadığı için iğneden ödü patlayan bana, bebek için ciğer geliştirici iğne yapıldı.

NST’ye bağlandığımda kasılmalarımın olduğunu gördük ancak ben hissetmiyordum, açıklık 2 cm. Ebe Arzu ile birlikte doğumuma odaklandık, derin gevşemeleri yaptık. Elini bir an bile çekmedi üzerimden, hep dokundu, hep güzel enerji verdi. Kasılmaların yaklaşık 2,5-3 saatini duşta geçirdim (açıklık 4 cm) o kıyafetlerle banyonun sıcağını benimle birlikte bir an yanımdan ayrılmadan yaşadı. Dışarıda yüreği ağzında bekleyen annemi sakinleştirdi.  Odamız portakal çiçeği kokusuyla keyiflendirdi ki ben bu kokuyu evimde de kullanıyorum artık.

Sabah 7’de açıklık 9 cm olmuştu ve doktorumuzu haberdar edip doğumhaneye geçtik.  Masajlarla, güzel odaklanmalarla, nefeslerle saat 10.51’de küçüğümüzü kucağıma aldım. Ebem ben dayanamıyorum dediğim her anda elimi tuttu, beni cesaretlendirdi. Ben yapamayacağım dediğimde -ki bunları 9 cm açıklık varken konuşuyoruz- “yarım saat sonra bebeğin doğacak” diyerek beni motive etti. Ben normal doğum istiyorum ama kesin sezaryene girerim diyorken normal doğum yaptım ve bunu başarabildiysem Ebe Arzu sayesinde başardım. Bebeğimiz erken doğdu ve sadece ilk gece küvezde kaldı çünkü doktorum bebeğimizin haftasını çok iyi belirlemişti. Akşamüstüne doğru doğsaydı ciğer geliştirici iğneler de görevlerini tamamlamış olacaktı ve hiç gerek kalmayacaktı ama bu bebeğimin kararıydı, ikinci iğnenin tam etkisini göremeden dünyayla tanıştı. İyi ki ebem yanımdaydı, bu doğum hayatlarımızı kesiştirdiği için çok mutluyum. Her an arayabileceğim her şeyi konuşabileceğim muhteşem bir dost kazandım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.