Arzu Çulha

Ebe, Doula
Arzu Çulha

1978 yılında 17 Aralık günü doğal bir doğumla evde dünyaya geldim.  Ebelik okuyarak 1996 yılında Ebelik okulundan mezun oldum. Ailedeki kadınların doğum destekçisi ve ebe olmaları ileri ki yıllarda hiç bir şeyin tesadüf olmadığını anlamamı sağladı.

Hastanelerin Doğumhane, Kadın doğum, Bebek odası ve Yeni doğan yoğun bakım  servislerinde  görev yaptım. Özel bir firmada doğum öncesi ve sonrası ev ziyaretleri programını geliştirerek yaklaşık 3000 anneye ev ziyaretleri yaparak eğitimler verdim.

2003 yılında katıldığım ‘Lamaze’ ile doğuma hazırlık semineri, aklımın bir köşesinde kaldı. İçimdeki sese gönül verip anne adaylarına hamilelik,doğum ve lohusalık dönemlerinde  destek olmak için kendi sürecimi şekillendirmeye karar verdim.

Bu yola çıktığımdan beri, yıllar içerisinde sağlıklı ve güzel doğumlar yaşandı, bebekler büyüdü ve mucizeler gerçekleştikçe muhteşem duygular ve tohumlar ekildi yüreğime. Ebe, Doğuma Hazırlık Eğitimcisi, Emzirme Danışmanı ve Hamile Yogası Eğitmeni olarak kadınların tercihlerine saygı duyulan doğumların arttığını görmek doğru yolda olduğumun göstergesi oldu. Annelere doğum yolculuklarında  eğitim vermek ve  destek olmanın yanında kurulduğu yıldan itibaren üyesi olduğum Doğana Doğumda Kadın Hakları Derneği’nin başkanlığını yürütmekteyim.

Güven, huzur ve şefkat dolu doğumlar yaşanması dileğiyle, sevgiyle kalın.